Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ważne zasady przenoszenia praw w spółkach osobowych

12 stycznia 2018 | Dobra Firma | Anna Borysewicz

Ogół praw i obowiązków wspólnika każdej spółki osobowej, a więc: jawnej, partnerskiej, komandytowej i komandytowo-akcyjnej z wyjątkiem ogółu praw i obowiązków akcjonariusza w S.K.A., może być przeniesiony.

Aby jednak tak się stało, należy wcześniej spełnić odpowiednie warunki formalne.

Mianowicie:

- Taką ewentualność musi dopuszczać umowa danej spółki. W braku stosownych zapisów kontraktu, zainteresowany nie opuści kręgu uczestników podmiotu (pomijam ewentualność złożenia w ustawowym terminie wypowiedzenia umowy spółki), chyba że zapadnie decyzja (w formie uchwały) o zmianie umowy spółki polegająca na dodaniu postanowienia przewidującego taką opcję.

- Wszyscy pozostali wspólnicy wyrazili na to uprzednią pisemną zgodę, przy czym umowa danej spółki może wprowadzać odmienne uregulowania (np. wymóg uzyskania zgody tylko jednego wspólnika albo większości z nich). Istnieje także wariant określenia w kontrakcie podmiotu czasu, w którym nastąpi wyartykułowanie aprobaty na przeniesienie udziału lub zastrzeżenia warunku uzgodnienia jego nabywcy.

Niewyrażenie zaś zgody we wskazanym w umowie terminie skutkuje bezskutecznością zawieszoną do chwili wyrażenia akceptacji przez pozostałych uczestników...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10949

Wydanie: 10949

Spis treści
Zamów abonament